,

Jaké vybavení využívám pro natáčení reels?

Reelsko není film a pokud si stačíte s mobilem, všechno zvládnete natočit z ruky a ve videu třeba ani nemluvíte, pravděpodobně vám stačí prostě jen telefon, který už stejně máte a žádné vybavení řešit nemusíte. Pokud jste ale při natáčení narazili na potíže jako třeba já, že byste potřebovali další dvě ruce navíc, aby ty vaše mohly být ve videu vidět, nebo byste rádi čistý zvuk, když ve videu mluvíte, třeba se vám moje tipy na vybavení budou hodit. Obvykle se pohybuju s vybavením v řádech pár set kč/kus jednoduše proto, že to zpravidla stačí.

Stativy

Klasický stativ na telefon

První, na co při natáčení zpravidla narazíme je nedostatek rukou nebo potřeba statického záběru. Já mám stativů hned několik. Klasický, na který natáčíme veškeré selfie materiály, ale hodí se i pro jednoduché statické záběry tam, kde je možno stativ pohodlně položit na rovný povrch (interiéry, studia a někdy venku).

Jednoduchý obyčejný stativ za pár Kč je třeba tenhle.

Stativ na telefon pro flatlay

Kde tenhle stativ nestačí, to jsou scény, které potřebujeme natočit zvrchu. Při focení používám stativ s výklopným ramenem, který se ale řadí k dražším kusům vybavení, pro telefon se navíc shání o něco hůř. Po pár měsících (možná i letech?) hledání nějakého rozumně levného řešení, jsem se nakonec ustálila na holderu, který se používá obvykle ke stolu nebo na postel pro koukání na filmy apod., pro moje účely (nejčastěji DIY nebo vaření) ale taky poslouží.

Stativ na flatlay pořídíte za pár šupů třeba tady, já bych dneska už ale kupovala spíš tenhle.

Držák kolem krku

Co mi ale funguje pro videa, kde potřebuju ruce ještě líp než stativ, je tenhle držák na krk, který používám ze všech kusů vybavení asi úplně nejvíc. Uvaříte, vyrobíte, dojdete s tím kamkoliv, ruce máte obě volné a video stabilní. A hlavně se u toho můžete hýbat, nemusíte být pořád na jednom místě, což se hodí častěji, než by člověk čekal 🙂

Za pár set ho pořídíte třeba tady.

Outdoorový stativ – gorillapod

Kde jsou stativy krátké, třeba v horách nebo na jiných outdoorových lokacích, tam si poradí gorilla pod. Ten nestavíte klasicky na zem, ale přiděláte ho pomocí nožiček třeba na strom, zábradlí, nebo kolem lavičky.

Používám tenhle obyč za pár set a jsem s ním dost spokojená.

Fotíte? Nezapomeňte na stativ do sáněk foťáku

Nejjednodušší způsob, jak získat backstage záběry? Dát si mobil do foťáku, zapnout natáčení a víc to neřešit. Jasně, na videu nebudete vidět vy jako fotograf(ka), ale materiál pro reelska z toho vytřískáte. Spojte záběry s finálníma fotkama a pro kvalitní komunikaci nemusíte hnout prstem navíc.

Must-have pro všechny fotografy, používám tenhle stativ do sáněk foťáku.

Nechcete utrácet ani těch pár stovek? Pro spoustu videí nemusíte a poradíte si i jinak. Třeba tak, že telefon zapřete z obou stran knížkama. Jen si musíte dát pozor, aby vám držáky nečouhali do čoček 🙂

Mikrofony

Další, a imo poslední zásadní kapitolou, co se vybavení týče, jsou mikrofony. Pokud na videích mluvíte, pořiďte si nějaký. Často vám bohatě postačí sluchátka, pokud máte potlačení hluku a na videích mluvíte sami, zkuste, jestli vám třeba airpody nedají dostatečnej zvuk.

Pokud ne, sáhla bych ideálně po Rode, který jsou poměr cena/výkon naprosto super. Pokud ale nechcete investovat, mluvit teprve zkoušíte nebo těch videí neděláte zas až tolik, postačí i takovéhle obyčejné za pár set. Vyzkoušejte si je ale nejdřív pořádně nanečisto, ať víte, co od nich můžete čekat.

Tohle je ode mě vše, víc tipů pro vás dneska nemám. Nemyslím, že potřebujete kupovat všechno, dobře si před nákupem rozmyslete, jestli daný produkt vůbec využijete a pokud jo, tak jestli ho využijete dost na to, abyste ho kupovali. Jaké vychytávky využíváte pro natáčení vy? Dejte mi vědět 🙂

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Your Bag
Shop cart Your Bag is Empty